ÚdržbaAuta.cz

Jak vybrat ty nejlepší stěrače? Zkuste hybridní!

Když stěrače začnou dělat šmouhy nebo skákat kvůli potrhaným či ztvrdlým gumičkám, je čas na jejich výměnu. Jaké ale vybrat a nespálit se? Odpověď najdete v dnešním článku.

Životnost stěračů je omezená, škodí jim zimní provoz, během kterého se mnohdy nevyhnete setření zamrzlého okna. Hlavně v létě životnost výrazně snižuje UV záření, které způsobuje zpuchření stíracích gumiček. A ze samotného principu neustálý tlak stěrače na okno gumičkám také nepomáhá. Někomu tak stěrače vydrží rok, ale někomu i pět let, záleží, jak často jezdíte a jak o ně pečujete.

Musí se měnit celé stěrače, nebo stačí vyměnit jen stírací gumičky?

V prodeji jsou i samotné stírací gumičky v metráži určené k výměně do stávajících stěračů. Já ale vždy měním celé stěrače a to stejné doporučuji i vám. Nestárnou jen samotné gumičky, ale i celé stěrače, které časem ztrácí přítlak nebo rezaví.

Někdo dokonce staré gumičky seřezává speciálním nožem na stěrače, na internetu ho najdete pod názvy „regenerátor stěračů“ nebo třeba „čistič a ostřič stěračů“. To je ale vyložený nesmysl a praxe ukazuje, že jsou to vyhozené peníze.

Jaké stěrače zvolit?

Když se už rozhodnete pro koupi nových stěračů, nastává někdy problém s jejich výběrem.

Většinou máte tyto možnosti:

Originální stěrače od výrobce vozu

V tomto případě máte jistotu, že kupujete stěrače, které přesně padnou a jsou určené pro vaše auto. S nadsázkou lze říci, že budou stírat stejně jako původní na novém autě. Nevýhodou je často vysoká cena.

Není tajemstvím, že žádná automobilka si stěrače nevyrábí sama. Vždy si je nechává vyrábět u subdodavatelů. Nejčastěji jsou to SWF, Champion, Valeo, BOSCH nebo DENSO a další. Výrobci pak jen stěrače zabalí do krabičky s logem automobilky a originální stěrače jsou na světě.

Stěrače z pumpy nebo supermarketu

Stěrače můžete také koupit na pumpě nebo v supermarketu či hobby marketu. Bohužel v těchto prodejnách mají většinou jen univerzální stěrače nejlevnějších značek za docela vysoké ceny. Nákup má tedy smysl pouze v nouzové situaci, kdy nic jiného nezbývá.

Stěrače od renomované značky

Pokud nechcete připlácet za originální stěrače od výrobce auta nebo vyhazovat peníze za nekvalitní stěrače z pumpy, zbývá ještě jedna možnost. Koupit stěrače kvalitní značky. Která značka je ale kvalitní? Jak jsem psal výše, jedná se o dodavatele do prvovýroby, kteří si nemohou dovolit vyrábět nekvalitní produkty.

Zvolte tedy například běžně dostupné stěrače BOSCH a určitě se vyhněte lowendovým značkám jako jsou Starline, Sheron a podobně.

Typy stěračů

Dnes můžete na autech vídat tři typy stěračů:

Klasické stěrače

V dnešní době se na nová auta už téměř nepoužívají. Jedná se o řešení staré desítky let (tím nechci říct, že je špatné). U nových modelů aut se postupně přestaly používat někdy od roku 2004 a byly většinou nahrazeny flat stěrači.

Klasické konvenční stěrače

Obrázek 1 – Klasický konvenční stěrač. Někdy bývá vybaven spojlerem pro lepší přítlak ve vyšších rychlostech. Montuje se na ramínko na konci zahnuté do U.

Flat stěrače (nebo také ploché či aero)

Tento typ stěračů uvedla na trh firma BOSCH pod názvem AEROTWIN a v roce 2002 za ně získala cenu PACE Award za inovaci od Automotive News. Od té doby se začaly postupně vyskytovat na nových modelech vozů a také je ostatní výrobci začali kopírovat.

Flat stěrače

Obrázek 2 – Flat stěrače včetně vyobrazení možných zakončení ramínka. Pokud se jedná o flat stěrač určený k použití na starších vozech (označeno jako Upgrade nebo Retrofit), montuje se na ramínka s koncem zahnutým do U (viz obrázek 1).

Jelikož uchycení flat stěračů se liší od klasických stěračů, některé automobilky nabídly svým zákazníkům i přestavbové sady pro starší modely vozů. Tyto sady obsahovaly nová ramínka a flat stěrače.

Samotní výrobci stěračů zanedlouho začali nabízet flat stěrače s uchycením na ramínka pro klasické stěrače (ramínko na konci zahnuté do U), například BOSCH je označuje jako AEROTWIN Upgrade AR.

Pokud uvažujete o flat stěračích, doporučuji koupit originál značky BOSCH. Za těch cca 18 let, co jsou na trhu, mám vyzkoušeno, že jsou stále nejlepší a ani flat stěrače od Valea nebo SWF nefungují tak dobře. Je to ale moje osobní zkušenost. Kdo dočetl až sem, tak jistě pochopil, že neznačkové flat stěrače nemůžu ani náhodou doporučit.

Hybridní stěrače

Hybridní stěrače uvedla na trh v roce 2005 firma DENSO, nejprve pro použití v nových vozech a později pro koncové spotřebitele. V tomto případě jsou ke stěračům dodávány adaptéry umožňující použití na starších autech s klasickými stěrači (s ramínkem na konci zahnutým do U).

Hybridní stěrače

Obrázek 3 – Hybridní stěrače DENSO. Montují se pouze na ramínka s koncem zahnutým do U (viz obrázek 1).

Jedná se vlastně o kombinaci klasického stěrače a nízkoprofilového provedení. Konstrukce stěrače je kovová a celý je zakrytován plastem. Výhodou tohoto řešení je lepší přítlak stěrače v celé délce než u flat stěračů. Také nemají výrazně vystouplé místo, kde jsou uchyceny k ramínku tak, jak to mají některé flat stěrače namontované na ramínka s koncem zahnutým do U.

Osobně jsem se s těmito stěrači setkal poprvé na Opelu Insignia první generace, na kterou byly montovány od počátku výroby (od roku 2009), a nadále jsou používány i u druhé generace. Zajímavostí je, že automobilka Opel nabízí pro stejný vůz také flat stěrače jako takzvaný economy díl, tzn. levnější variantu stěračů. To svědčí o tom, že Opel bere hybridní stěrače jako něco lepšího než flat stěrače.

V prvovýrobě je dále používají u vybraných modelů automobilky BMW, Citroën, Hyundai, Mazda, Peugeot, Toyota a další.

Hybridní stěrače lze použít pouze na auta, která mají ramínko na konci zahnuté do U (viz obrázek 1). Hybridní stěrače tedy nelze použít na auto, které má od výroby flat stěrače, ty mají většinou jiný způsob upevnění k ramínku (viz obrázek 2).

Moje doporučení

Pokud máte vůz, na který byly z výroby namontované klasické konvenční stěrače na raménku s hákem ve tvaru U na konci, zvolte hybridní stěrače od značky DENSO. Vyrábí se v délkách od 35 do 65 cm, vhodný rozměr tak vyberete snad pro každé auto. Jaké délky potřebujete pro konkrétní model, je možné zjistit v online katalogu DENSO.

V případě že máte auto s flat stěrači z výroby, kupte stěrače BOSCH (online katalog) nebo originální stěrače od výrobce auta.

V obou případech se investice určitě vyplatí a nic lepšího zřejmě nepořídíte.

Jak prodloužit životnost stěračů:

Sdílet na Facebooku

©2020 ÚdržbaAuta.cz