ÚdržbaAuta.cz

Jak dezinfikovat klimatizaci?

Správně provedená dezinfekce klimatizace vás dokáže zbavit nepříjemného zápachu v interiéru auta a zároveň zničí plísně a bakterie usazené v útrobách klimatizace.

Způsoby dezinfekce klimatizace

Jsou tři (nebo vlastně dva) možné způsoby dezinfekce klimatizace v autě:

Sprej s difuzérem

Používá se tak, že se celá lahvička vyprázdní po dobu cca 15 minut uvnitř auta při nastartovaném motoru, zapnuté klimatizaci a zapnuté vnitřní cirkulaci zduchu.

Jde o velmi jednoduché použití v domácích podmínkách bez nutnosti návštěvy servisu.

Problém je, že se nejedná o dezinfekci klimatizace. Tyto spreje jsou záměrně označovány jako čističe klimatizace, případně odstraňovače zápachu. Nikde na obalu nenajdete zmínku o dezinfekci klimatizace.

Tyto spreje většinou pomohou jen na chvíli, kdy převážně pouze přebíjejí zápach klimatizace, ale neodstraňují jeho příčinu. Tyto spreje zakoupíte běžně nejen v prodejnách s autodíly nebo na internetu, ale i v supermarketech a hobby marketech. Například to jsou „SONAX Čistič klimatizací proti zápachu“ nebo „Valeo Clim Spray“ a další. Ceny se pohybují kolem 200 Kč.

Dezinfekční sprej na klimatizace Würth

Obrázek 1 – SONAX Čistič klimatizací proti zápachu a Valeo Clim Spray

Spreje s hadičkou

Pokud chcete skutečně dezinfikovat, potřebujete dezinfekční sprej s hadičkou, kterou nanesete účinnou látku přímo na žebra výparníku. Výparník je vlastně takový radiátor, umístěný pod palubní deskou, který zajišťuje ochlazování vzduchu proudícího do kabiny. V jeho blízkosti bývá umístěn kabinový filtr, který brání jeho znečišťování. Právě na výparníku se usazuje nejvíce plísní a bakterií a to způsobuje nepříjemný zápach, alergické reakce, případně i nachlazení.

Použití je složitější než u sprejů s difuzérem, většinou vyžaduje demontáž kabinového filtru a použití nářadí. Jedná se ale o účinnou formu dezinfekce a asi jedinou možnou v domácím prostředí bez návštěvy servisu.

Tyto spreje jsou profesionální a v běžných obchodech na ně nenarazíte. Často tedy nezbývá než nakoupit na internetu.

Dezinfekční sprej na klimatizace Würth

Obrázek 2 – Dezinfekční sprej na klimatizace Würth s aplikační hadičkou

Já používám dezinfekční sprej na klimatizace od firmy Würth, jeho cena se na internetu pohybuje kolem 450 Kč a obsah vydrží na dvě použití. Správná aplikace tohoto prostředku trvá zhruba 45 minut. Postup je následující:

  1. Vysušíme výparník, toho docílíme zapnutím ventilátoru na cca 5 minut
  2. Demontujeme kabinový filtr
  3. Aplikujeme účinnou látku přímo na žebra výparníku klimatizace
  4. Zapneme ventilátor na 10 minut na nejnižší rychlost, vnitřní okruh
  5. Vypneme ventilátor a necháme 20 minut působit
  6. Vyvětráme a opět vysušíme výparník (zapneme ventilátor na cca 5 minut a otevřeme auto)
  7. Namontujeme nový kabinový filtr

Celý postup je prováděn s vypnutou klimatizací.

Často je doporučováno aplikovat dezinfekci také do výdechů na palubní desce. To je ale naprosto zbytečné, protože tam se žádné bakterie ani plísně neudrží, ty potřebují vlhko a to je převážně na výparníku.

Dezinfekce klimatizace v servisu

Nejjednodušší, ale také nejdražší způsob dezinfekce klimatizace. Pokud zvolíte tuto variantu, vyžadujte bezpodmínečně dezinfekci ozonem. To je jediný způsob dezinfence, který stojí za návštěvu servisu. Mnoho servisů totiž provádí dezinfekce pomocí výše uvedených sprejů.

Dezinfekce ozonem

Dezinfekce klimatizace ozonem slibuje likvidaci všech zápach způsobujících bakterií, plísní a roztočů žijících nejen v útrobách klimatizace. Ozon je plyn a tak se během cca půlhodinové aplikace dostane úplně do všech zákoutí interiéru auta.

Moje doporučení

Dezinfikujte klimatizaci alespoň jednou ročně a ať zvolíte jakýkoliv způsob, vždy vyměňte (nebo nechte vyměnit) i kabinový filtr s jehož výběrem jsem radil v minulém článku.

Sdílet na Facebooku

©2020 ÚdržbaAuta.cz